PERIODONTOLOGIA

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.
Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają i utrzymują zęby w zębodołach. Podstawową funkcją przyzębia jest połączenie zęba z tkanką kostną, ochrona przed infekcją bakteryjną i zachowanie integralności jamy ustnej.

Paradontoza to potoczna nazwa zapalenia przyzębia. Jest to przewlekła choroba spowodowana przez bakterie znajdujące się w kieszonce dziąsłowej, które wywołują stan zapalny. Nieleczona infekcja prowadzi to do stopniowego niszczenia tkanek otaczających zęby. Może to doprowadzić do pogorszenia utrzymania zębów w kości, ich rozchwiania a nawet utraty. Zapalenie może rozwinąć się również w tkankach otaczających implanty.

stomatologia warszawa implantdental
stomatologia warszawa implantdental

Czynniki mające wpływ na zapalenie przyzębia to niewłaściwa higiena jamy ustnej przyczyniająca się do rozwoju patogennych bakterii. Zmineralizowana płytka bakteryjna czyli kamień nazębny jest doskonałym środowiskiem dla bakterii które zapoczątkowują chorobę. Powstanie i rozwój zapalenia przyzębia zależy także od odpowiedzi immunologicznej organizmu, która zależna jest od genów. Czynniki ryzyka choroby to m.in. palenie papierosów, cukrzyca, otyłość, stres, osteoporoza, obniżenie odporności organizmu.

Początek zapalenia przyzębia jest zwykle bezobjawowy. Pierwsze niepokojące objawy, które powinny zwrócić uwagę to krwawienie z dziąseł, najczęściej podczas szczotkowania zębów. Inne to zaczerwienienie i ból dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, obniżenie dziąseł i nadwrażliwość zębów a także ich ruchomość.

Chociaż zapalenie przyzębia daje miejscowe objawy w jamie ustnej wpływa znacząco na zdrowie ogólne. U osób u których stwierdzono zapalenie przyzębia większe jest ryzyko choroby wieńcowej, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Nieleczone zapalenie przyzębia komplikuje przebieg cukrzycy.
Kluczową kwestią w leczeniu choroby przyzębia jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej na co dzień. W naszej klinice zwracamy szczególną uwagę na zindywidualizowany dla każdego pacjenta instruktaż higieny jamy ustnej, dobór właściwych szczotek, techniki szczotkowania i preparatów wspomagających- żeli i płukanek antybakteryjnych.

stomatologia warszawa implantdental

W początkowym stadium paradontozy zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego – zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienistki oraz wizyty kontrolne na których oprócz badania stanu przyzębia przeprowadzany jest instruktaż higieny. W przypadku bardziej zaawansowanego zapalenia przyzębia, gdy kieszonki są pogłębione wskazane jest kompleksowe leczenie periodontologiczne prowadzone przez lekarza periodontologa. Obejmuje ono leczenie niechirurgiczne, polegające na oczyszczeniu patologicznych kieszonek z tkanki zapalnej, oczyszczeniu powierzchni korzeni z bakterii i toksyn bakteryjnych oraz kamienia poddziąsłowego. Celem leczenia jest spłycenie kieszonek i zahamowanie infekcji bakteryjnej. Zabieg nazywany również kiretażem zamkniętym przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zalecone może być również przyjmowanie antybiotyku. W sytuacji kiedy po leczeniu niechirurgicznym pozostaną pogłębione kieszonki, głębsze niż 5 mm, należy przeprowadzić leczenie chirurgiczne. Obejmuje ono zabiegi płatowe w których, w znieczuleniu miejscowym rozcina się dziąsło i pod kontrolą wzroku oczyszcza się powierzchnie korzeni i kość. Taki zabieg można również połączyć z regeneracją kości. W tym celu w ubytki kostne spowodowane zapaleniem przyzębia wprowadza się preparaty regeneracyjne które pomagają odbudować tkanki otaczające zęby.

W naszej klinice zajmujemy się również odbudową tkanek miękkich. Zabiegi obejmują poszerzenie i pogrubianie dziąsła, leczenie recesji dziąsłowych a także plastykę dziąseł. Zajmujemy się również leczeniem zmian na błonie śluzowej jamy ustnej.

pl_PL