IMPLANTOLOGIA

Czym jest implant ?

Implant zębowy zastępuje brakujący korzeń zęba. Jest on wykonany z tytanu, który jest biozgodny dla organizmu człowieka i umożliwia połączenie implantu z kością. Wprowadzony przez lekarza dentystę implant stanowi stabilną podstawę dla korony, która będzie widoczną częścią nowego zęba. Proces integracji implantu z kością zwany osteointegracją wynosi zwykle od kilku tygodni do 6 miesięcy. Po tym czasie możliwe jest wykonanie ostatecznej odbudowy protetycznej- korony, mostu lub protezy, która umocowana jest na implantach. Bezpośrednio po zabiegu w większości przypadków jest możliwe wykonanie korony tymczasowej na wprowadzonym implancie.

stomatologia warszawa implantdental
Na chwilę obecną uzupełnienie braku zęba implantem zębowym wydaje się być najskuteczniejszą metodą, która przynosi pacjentowi najwięcej korzyści :
  • zapewnia naturalny i piękny uśmiech 
    Implant zębowy jest niewidoczny a korona na implancie jest tak zaprojektowana aby była nie do odróżnienia od sąsiadujących zębów.
  • implanty przywracają właściwą funkcję podczas mówienia i jedzenia
    Pacjenci użytkujący ruchome protezy bardzo często zwracają uwagę na dyskomfort podczas użytkowania protez. Problematyczne jest posiadanie ruchomej protezy, która w wielu sytuacjach takich jak mówienie czy jedzenie może nie być stabilna. Może to prowadzić do rezygnacji z ulubionych dań, gorszego odczuwania smaku i temperatury, problemów z wyraźną mową, urazów błony śluzowej przez protezę a także ograniczenia kontaktów towarzyskich. Implanty zębowe w odróżnieniu od ruchomych protez są jak naturalne zęby, całkowicie przywracają właściwą funkcję mówienia i jedzenia a pacjent zapomina o tym, że są w jamie ustnej.
  • sąsiadujące zęby pozostają nietknięte a błona śluzowa jamy ustnej jest wolna od urazów
    W przypadku uzupełnienia braku zęba mostem trzeba oszlifować sąsiadujące z luką zęby. Taki zabieg może je osłabić. Ruchome protezy osiadające w odróżnieniu od stabilnych implantów działają traumatycznie na zęby i błonę śluzową.
  • są bezpiecznym i trwałym rozwiązaniem
    Implanty zębowe stosowane są z powodzeniem od ponad pół wieku. Przez ten czas przeprowadzono wiele badań, które opisują bezpieczeństwo i stabilność leczenia implantologicznego. Współczesne implanty ze specjalnie wytwarzaną powierzchnią tytanową mogą służyć pacjentowi przez wiele lat, nawet do końca życia. Konieczna jest właściwa pielęgnacja implantów, dbanie o higienę jamy ustnej oraz okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym.
  • opłacalność
Leczenie za pomocą implantów jest długofalową inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie. W porównaniu do innych sposobów odbudowy koszty początkowo mogą wydawać się wyższe. Jednakże, nieuzupełnienie braków zębowych wiążące się ze stopniowym zanikiem kości, utratą coraz większej liczby zębów, dysfunkcją w stawach skroniowo-żuchwowych może sprawić, że późniejsze leczenie stanie się w dłuższej perspektywie droższe.
implantdental diagnostyka radiologiczna
Jak wygląda leczenie implantologiczne?

Na pierwszej wizycie przeprowadzana jest konsultacja. Na miejscu w klinice jest możliwość wykonania tomografii komputerowej kości szczęk. Lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego, badania klinicznego jamy ustnej i zdjęcia tomograficznego ocenia możliwość przyszłej implantacji i ustala wraz z pacjentem plan leczenia. Analiza zdjęcia CBCT ( obraz 3D) dostarcza lekarzowi wiele informacji na temat ilości tkanki kostnej, jej jakości a także pozwala idealnie zaplanować umiejscowienie przyszłych implantów. W sytuacji, gdy warunki kostne umożliwiają zabieg i nie ma przeciwwskazań medycznych do zabiegu ustalany jest termin zabiegu.

W przypadku braku tkanki kostnej potrzebna może być wcześniejsza regeneracja kości lub inne zabiegi na przykład podniesienie dna zatoki szczękowej. Takie czynności mogą wydłużyć czas leczenia. Zabieg wszczepienia implantów jest bezbolesny, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa na ogół od 30 do 90 minut. Możliwe jest również przeprowadzenie implantacji w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wszczepienia implantu kończy założenie śruby gojącej na implant i założenie szwów, które zdejmuje się najczęściej po 7-10 dniach. W wielu przypadkach możliwe jest natychmiastowe założenie korony tymczasowej na implant. Integracja implantu z kością trwa od kilku tygodni do 6 miesięcy. Po tym czasie możliwe jest wykonanie ostatecznej pracy protetycznej.

implantdental stomatologia estetyczna
Jak dbać o implanty?

Tak jak zęby własne implanty należy odpowiednio pielęgnować. Kluczowe jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej i wizyty kontrolne w gabinecie, które są ustalane indywidualnie przez lekarza lub higienistkę. Na wizycie kontrolnej lekarz dentysta sprawdza stabilizację implantu, ocenia stan dziąsła i kości, które otaczają implant. Przeprowadzana jest również ocena stanu higieny i instruktaż higieny jamy ustnej.

pl_PL